Використання типових рис як критеріального поля для виокремлення феномена соціально-психологічного аутсайдества

Автор(и)

  • А. Анцибор Вінницька Академія неперервної освіти, Вінниця

Ключові слова:

занижена самооцінка, соціальне порівняння, самотність, незадовільна якість життя, рівень активності, сила мотивів, рівень самоефективності

Анотація

У статті розглядаються найбільш яскраві та типові критерії та виявлення аутсайдерського світобачення, що можуть бути використаними для виокремлення людей з вираженими ознаками соціально-психологічного аутсайдерства. Описуються та аналізуються такі розповсюджені психологічні феномени як занижена самооцінка, що має підтвердження в соціальному житті та призводить до визнання себе аутсайдером, схильність до соціального порівняння з негативними висновками, самотність, незадовільна якість життя, рівень активності, в основному соціальної, сила мотивів, вольове напруження, рівні фрустрації та депресії, рівень самоефективності. Означені критерії можуть бути подані у вигляді зведеної таблиці- опитування, з можливістю їх диференціювання на високий, середній та низький рівні вираження, що дає можливість зафіксувати наявність аутсайдерських рис та на цій підставі висновок про належність людини до категорії аутсайдерів.

Посилання

Анцибор А. І. Проблематика набуття аутсайдерства: психодинамічні системи негативного досвіду / А.І. Анцибор // Проблеми політичної психології та її роль у становленні громадянина української держави : зб. наук. праць / Асоціація політичних психологів України, Інститут соціальної та політичної психології НАПН України; за заг. ред.

М.М. Слюсаревського: упоряд. Л.А. Найдьонова, Л.Г. Чорна. – К.: Золоті ворота, 2012. – Вип. 13. – С. 119–129.

Годфруа Ж. Что такое психология: В 2-х т. / Ж. Годфруа ; Пер. с франц. – М. : Мир, 1996. – Т. 1. – 496 с.

Годфруа Ж. Что такое психология: В 2-х т. / Ж. Годфруа ; Пер. с франц. – М. : Мир, 1996. – Т. 2. – 376 с.

Гроф С. Области человеческого бессознательного / С. Гроф ; Пер. с англ. – М. : Изд-во Трансперсонального института, 1994. – 278 с.

Гроф С. Путешествие в поисках себя / С. Гроф ; Пер. с англ. – М. : Изд-во Трансперсонального Института, 1994. – 342 с.

Гроф С. За пределами мозга: рождение, смерть и трансценденция в психотерапии / С. Гроф ; Пер. с англ. – М. : Изд-во Трансперсонального Института, 1993. – 504 с.

Зубец А. Н. Истоки и история экономического роста / А.Н. Зубец. – М. : Экономика, 2014. – 463 с.

Леонтьев А. Н. Вестн. Моск. Ун-та. Сер. 14 Психология. – 1993. – № 2. – С. 3–14.

Мустаева Ф. А. Основы социальной педагогики : Учебник для студентов высших педагогических учебных заведений / Ф.А. Мустаева. – М. : Академический проект; Екатеринбург : Деловая книга, 2002. – 416 с.

Райзберг Б. А. Качество жизни / Б.А. Райзберг, Л.Ш. Лозовский, Е.Б. Стародубцева // Современный экономический словарь / 2-е изд., испр. – М. : ИНФРА-М, 1999. – 479 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2017-09-13

Як цитувати

Анцибор, А. (2017). Використання типових рис як критеріального поля для виокремлення феномена соціально-психологічного аутсайдества. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Психологія, 1(6-7), 9–12. вилучено із https://bpsy.knu.ua/index.php/psychology/article/view/102