М'ЯЗОВИЙ ЗАТИСК ЯК ФОРМА ПЕРВІСНОГО ПСИХОЛОГІЧНОГО ЗАХИСТУ

Автор(и)

  • Світлана Васьківська Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ
  • Марія Шулик

Ключові слова:

Соматопсихологічне реагування, архітектоніка м'язових затисків, психологічний захист, протосома, ранні батьківські настанови та заборони.

Анотація

У статті розкриваються результати дослідження, яке емпірично підтверджує існування зв'язків між психологічними захистами, ранніми батьківськими настановами/заборонами та м'язовими затисками в тілі людини. За нашими виснов- ками мязові затиски складають архаїчну неусвідомлену основу подальшого формування різноманіття психологічних захистів особистості взагалі. Вони з'являються ще тоді, коли функціонування психічної сфери не десоматизоване. Аналіз архітектоніки м'язових затисків дозволяє говорити про окремий онтогенетично первинний механізм психологіч- ного захисту – протосому. Прояви цього утворення специфічні для кожного конкретного індивіда та закарбовуються в "Я-образі". У зв'язку з раннім формуванням, переживання з тіла не мають можливості бути відреагованими, вони нако- пичуються та проявляються в нових, ще складніших симптомах. Представлення виявлених зв′язків конкретних механі- змів психологічного захисту з особливостями затисків полегшить нам роботу в терапії, даючи змогу працювати з утвореннями довербального періоду.

##submission.downloads##

Опубліковано

2020-02-19

Як цитувати

Світлана Васьківська, & Марія Шулик. (2020). М’ЯЗОВИЙ ЗАТИСК ЯК ФОРМА ПЕРВІСНОГО ПСИХОЛОГІЧНОГО ЗАХИСТУ. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія «Психологія», 1(6-7), 22–27. вилучено із https://bpsy.knu.ua/index.php/psychology/article/view/105