Особливості розвитку емоційного інтелекту в підлітковому віці

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.17721/BSP.2022.1(15).3

Ключові слова:

підлітковий вік, емоційний інтелект, самовираження

Анотація

Подано результати дослідження особливостей перебудови емоційної сфери та поведінки підлітків. Якщо це пояснювати тільки гормональним фоном та фізіологічними змінами, то цього недостатньо, щоб охарактеризувати всю суперечливість образу "Я" підлітка.
Складнощі переходу на новий віковий рівень підвищують напруження підлітка, тому розвиток емоційного інтелекту та пов'язані з ним соціальні фактори впливу мають велике значення для формування особистості.
Підлітковий вік (14–17 років) характеризується імпульсивністю, бажанням наполягати на своєму, незрілістю суджень, виникає заклопотаність своєю фізичною привабливістю. Підліток стає сором'язливим, що зумовлює невпевненість, приводить до поведінки, яка тяжіє до ризику, соціальному конфлікту. Багато підлітків роблять висновок, що їх ніхто не розуміє.
Порушення розвитку емоційного інтелекту в підлітків породжує такі проблеми, як підвищена тривожність, проблеми в самовираженні, спілкуванні, порушення розуміння та регулювання своєї поведінки й безліч інших. На даних нашого дослідження продемонстровано можливість усвідомити той факт, що розвиток емоційного інтелекту (EІ), як такий, практично мінімальний. Причини такого явища дозволяють нам шукати можливості впливу на зазначену ситуацію та намітити шляхи подолання кризи в майбутньому.
У 14–17 років підліток прагне зайняти таку соціальну позицію, що відповідає його потребам у самовизначенні, виявити свої можливості в багатьох сферах життєдіяльності. Соціально значущу діяльність у підлітковий період необхідно допомагати формувати. Проведення занять у школі, ліцеї, спеціально організована діяльність корисні для підлітка та передбачають вихід на новий рівень мотивації, реалізацію настанови його на систему "Я і суспільство", розгортання різноманітних форм спілкування з дорослими на основі моральної співпраці.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-06-15

Як цитувати

Дубровинський, Г., & Дудкевич, М. (2022). Особливості розвитку емоційного інтелекту в підлітковому віці. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Психологія, 1(15), 15–22. https://doi.org/10.17721/BSP.2022.1(15).3